|
Our Media/Results from George Mason Father Diamond Invitational
Our Results
2015 Results - George Mason Father Diamond InvitationalPublished by DyeStatCOLLEGE.com on Jan 10th 2015, 8:13pm
Website:Click here Results by: Scullions Timing Licensed to Scullion's Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 1/8/2015 09:53 PM
Father Diamond - 1/10/2015
George Mason University
Results
Men 60 Meter Dash
============================================================================
12 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 xRicks, Keith Unattached 6.59 X6.79Q 3
2 Charles, Berfrantz SR Virginia Uni 6.78 6.98Q 5
3 Freeman, Bernard SO George Mason 6.90 7.03Q 7
4 Oliver, Brian FR Virginia Uni 6.85 7.05Q 6
5 Morris, Malcolm JR Virginia Uni 6.89 7.07Q 4 7.065
6 Mackey, Sharad FR Delaware Sta 6.97 7.08Q 8 7.076
7 Royal, Tyrone SO Virginia Sta 6.83 7.10Q 1 7.097
8 Cowie-Clarke, Haysean JR Coppin State 6.81 7.12Q 9
9 Raymond, Ayodeji SO George Mason 6.95 7.18Q 2
10 Smith, Tyler JR Georgetown 6.98 7.06q 7
11 Harris, Lawrence SO Virginia Sta 7.04 7.07q 3 7.069
12 Wilcox, Ed'Treon FR Virginia Uni 7.03 7.08q 5 7.079
13 Street, Semaj FR Barton 6.98 7.09 4
14 Charles, Anster SO Coppin State 6.90 7.10 8 7.097
15 Mercer, Robert JR Howard 7.07 7.13 7
16 Henderson, Travis FR Virginia Sta 7.05 7.16 1 7.154
17 xRoss, Daniel Quickstars 7.00 X7.16 1 7.155
18 Payne, Kareem FR VCU 7.18 7.22 9
19 Hubner, Zach SO TCNJ 7.05 7.23 9
20 Banta, Ryan SO York (Pa.) 7.15 7.27 6
21 Lindacher, Jake JR TCNJ 7.00 7.28 6
22 Okeke, David JR Delaware Sta 7.06 7.29 4
23 Tillman, Darnell SO York (Pa.) 7.20 7.30 5 7.291
24 Opher, Lamar FR Bowie State 7.00 7.30 9 7.297
24 Teagle, Devin FR Coppin State 6.91 7.30 2 7.297
26 Rich, Ilan FR Johns Hopkin 7.10 7.31 8
27 Gibson, Tristan FR TCNJ 7.10 7.33 8
28 Rouse, Khaylen FR Bowie State 7.05 7.38 6 7.375
28 Naticchia, Alex SR Johns Hopkin 7.10 7.38 2 7.375
30 Omolana, Seun FR Stevenson 7.15 7.40 4
31 Botock, Roger FR VCU 7.20 7.41 3
32 Wilks, Collin FR Barton 7.30 7.42 6
33 Fisher, Charles SO Howard CC 7.45 5 7.444
34 Johnson, Dante FR Hagerstown C 7.30 7.45 1 7.448
35 Moore, Denford JR Virginia Sta 7.16 7.46 1
36 McIntyre, Andrew SO VCU 7.22 7.47 9
37 Athey, Brandon SO Hagerstown C 7.41 7.50 8 7.494
38 Glover, Khani FR TCNJ 7.10 7.50 7 7.497
39 Robertson, Abraham FR Howard 7.51 1
40 Hurd, Anthony SR VCU 7.31 7.52 7
41 Chewning, Trip SO George Mason 7.48 7.53 2
42 Adkins, Rashad FR Bowie State 7.05 7.55 5 7.544
43 Simpson, Dalonte SR Stevenson 7.48 7.55 2 7.546
44 Rudman, Kyle FR Stevenson 7.20 7.55 3 7.548
45 Skyers, Shane SR Stevenson 7.56 6
46 Reid, Steven FR Hagerstown C 7.50 7.68 8 7.673
47 Yhap, Corbyn JR Johns Hopkin 7.50 7.68 7 7.674
48 Cummings, Michael SO Delaware Sta 7.19 7.69 5 7.681
49 Pechart, Tim SO York (Pa.) 7.30 7.69 4 7.686
50 McCarter, James JR Bowie State 7.03 7.85 3
51 Lockhoff, Jonathan FR Howard CC 7.95 9
52 Benoit, Ted FR Howard CC 7.50 8.10 4
Men 60 Meter Dash
============================================================================
6 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
Name Year School Prelims Semis H#
============================================================================
Semi-Finals
1 xRicks, Keith Unattached 6.79 X6.77Q 1
2 Charles, Berfrantz SR Virginia Uni 6.98 6.93Q 2
3 Oliver, Brian FR Virginia Uni 7.05 6.98Q 1
4 Smith, Tyler JR Georgetown 7.06 7.00Q 2 6.991
5 Morris, Malcolm JR Virginia Uni 7.07 7.00q 1 6.997
6 Freeman, Bernard SO George Mason 7.03 7.00q 2 7.000
7 Wilcox, Ed'Treon FR Virginia Uni 7.08 7.03 1
8 Cowie-Clarke, Haysean JR Coppin State 7.12 7.05 1 7.042
9 Mackey, Sharad FR Delaware Sta 7.08 7.05 2 7.044
10 Raymond, Ayodeji SO George Mason 7.18 7.06 1
11 Harris, Lawrence SO Virginia Sta 7.07 7.09 2
12 Royal, Tyrone SO Virginia Sta 7.10 7.12 2
Preliminaries
13 Street, Semaj FR Barton 7.09
14 Charles, Anster SO Coppin State 7.10
15 Mercer, Robert JR Howard 7.13
16 Henderson, Travis FR Virginia Sta 7.16
17 xRoss, Daniel Quickstars 7.16 X
18 Payne, Kareem FR VCU 7.22
19 Hubner, Zach SO TCNJ 7.23
20 Banta, Ryan SO York (Pa.) 7.27
21 Lindacher, Jake JR TCNJ 7.28
22 Okeke, David JR Delaware Sta 7.29
23 Tillman, Darnell SO York (Pa.) 7.30
24 Opher, Lamar FR Bowie State 7.30
24 Teagle, Devin FR Coppin State 7.30
26 Rich, Ilan FR Johns Hopkin 7.31
27 Gibson, Tristan FR TCNJ 7.33
28 Rouse, Khaylen FR Bowie State 7.38
28 Naticchia, Alex SR Johns Hopkin 7.38
30 Omolana, Seun FR Stevenson 7.40
31 Botock, Roger FR VCU 7.41
32 Wilks, Collin FR Barton 7.42
33 Fisher, Charles SO Howard CC 7.45
34 Johnson, Dante FR Hagerstown C 7.45
35 Moore, Denford JR Virginia Sta 7.46
36 McIntyre, Andrew SO VCU 7.47
37 Athey, Brandon SO Hagerstown C 7.50
38 Glover, Khani FR TCNJ 7.50
39 Robertson, Abraham FR Howard 7.51
40 Hurd, Anthony SR VCU 7.52
41 Chewning, Trip SO George Mason 7.53
42 Adkins, Rashad FR Bowie State 7.55
43 Simpson, Dalonte SR Stevenson 7.55
44 Rudman, Kyle FR Stevenson 7.55
45 Skyers, Shane SR Stevenson 7.56
46 Reid, Steven FR Hagerstown C 7.68
47 Yhap, Corbyn JR Johns Hopkin 7.68
48 Cummings, Michael SO Delaware Sta 7.69
49 Pechart, Tim SO York (Pa.) 7.69
50 McCarter, James JR Bowie State 7.85
51 Lockhoff, Jonathan FR Howard CC 7.95
52 Benoit, Ted FR Howard CC 8.10
Men 60 Meter Dash
=========================================================================
Name Year School Semis Finals
=========================================================================
Finals
1 Morris, Malcolm JR Virginia Uni 7.00 6.89
1 Freeman, Bernard SO George Mason 7.00 6.94
2 Oliver, Brian FR Virginia Uni 6.98 6.93
2 Smith, Tyler JR Georgetown 7.00 7.08
3 Charles, Berfrantz SR Virginia Uni 6.93 6.93
Semi-Finals
1 xRicks, Keith Unattached 6.77 X
7 Wilcox, Ed'Treon FR Virginia Uni 7.03
8 Cowie-Clarke, Haysean JR Coppin State 7.05
9 Mackey, Sharad FR Delaware Sta 7.05
10 Raymond, Ayodeji SO George Mason 7.06
11 Harris, Lawrence SO Virginia Sta 7.09
12 Royal, Tyrone SO Virginia Sta 7.12
Men 200 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
Finals
1 Smalls, DaQuan JR George Mason 21.79 22.31 1
1 xRoss, Daniel Quickstars 22.40 X22.68 3
2 Mackey, Sharad FR Delaware Sta 21.56 22.47 1
2 Harris, Lawrence SO Virginia Sta 22.56 22.92 4 22.911
3 Jones, Jonathan FR Delaware Sta 22.19 22.92 2 22.920
3 Tillman, Darnell SO York (Pa.) 23.00 22.92 7 22.914
4 Dennis, Malik FR Howard 22.40 22.98 3
4 Wilcox, Ed'Treon FR Virginia Uni 22.66 23.07 4
5 Mansaray, Alpha SR Delaware Sta 22.20 23.00 2
5 Opher, Lamar FR Bowie State 22.30 23.18 2
6 Street, Semaj FR Barton 22.90 23.22 5
6 Hodges, Keshaun FR Coppin State 22.40 23.36 3
7 Henderson, Travis FR Virginia Sta 22.90 23.24 6
7 Mercer, Robert JR Howard 23.02 23.37 7 23.369
8 Scarborough, Travis SO Bowie State 22.50 23.31 4
8 Sullivan, Nicholas FR Georgetown 22.25 23.40 2
9 xVallentine, Terrill Unattached 23.00 X23.37 6 23.363
9 Wulff-Cochrane, Charles JR Delaware Sta 22.67 23.45 4
10 Gibson, Tristan FR TCNJ 22.70 23.49 5
10 Payne, Kareem FR VCU 23.00 23.56 6
11 Darius, Marques FR Virginia Uni 23.33 23.55 8
11 Anderson, Daniel SO Georgetown 22.65 23.83 4
12 Banta, Ryan SO York (Pa.) 22.41 23.72 3
12 Teagle, Devin FR Coppin State 22.03 23.90 1
13 Ashton, Arthur JR Virginia Sta 22.80 23.77 5
13 Martin, Kyle JR VCU 23.00 24.11 6
14 Wilks, Collin FR Barton 23.80 23.85 9
14 Smith, Christopher SR VCU 23.00 24.63 7
15 Athey, Brandon SO Hagerstown C 23.21 23.86 8
15 McIntyre, Andrew SO VCU 23.00 24.82 6
16 Fisher, Charles SO Howard CC 23.00 23.91 7
17 Poore, Jesse SO Johns Hopkin 23.20 23.97 7
18 Glover, Khani FR TCNJ 22.80 24.02 5
19 Isales, Ray SO Johns Hopkin 23.80 24.04 9
20 Camous, Daniel SO Johns Hopkin 23.80 24.38 9
21 Rouse, Khaylen FR Bowie State 22.80 24.41 5
22 Johnson, Jeremy SO Hagerstown C 24.97 24.43 10
23 Schwartzbeck, Cody SO Hagerstown C 23.99 24.50 9
24 Adkins, Rashad FR Bowie State 22.87 24.58 5
25 Skyers, Shane SR Stevenson 24.13 24.66 10 24.655
26 Lindacher, Jake JR TCNJ 23.10 24.66 7 24.656
27 Yhap, Corbyn JR Johns Hopkin 23.80 24.67 9
28 Omolana, Seun FR Stevenson 23.45 24.69 8
29 Simpson, Dalonte SR Stevenson 23.00 24.72 6
30 Pechart, Tim SO York (Pa.) 23.80 25.35 8
31 Ahalt, Willie FR Hagerstown C 26.00 25.86 10
32 Benoit, Ted FR Howard CC 23.50 27.31 8
Men 400 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Coburn, Angel JR George Mason 48.66 49.31 1
1 xPetgrave, Jahlil Unattached 48.00 X50.26 1
2 May, Jordan SO George Mason 48.67 50.95 1
2 Harrison, Bigal FR Virginia Sta 51.00 50.99 4
3 Mitchell, Walter JR George Mason 49.72 51.29 2
3 McDowell, Jontue FR Virginia Uni 51.50 51.55 4
4 Thomas, Eric FR Coppin State 49.50 51.43 2
4 xVallentine, Terrill Unattached 50.50 X51.69 3
5 Scott, Olujimi FR Howard 50.30 51.49 3
5 Moses, DaQuawn SO Virginia Sta 50.26 51.80 3
6 Niccolls, Basil SO Howard 50.50 51.84 3
6 Watson, DeAndre SO Bowie State 51.81 52.33 5
7 Hubner, Zach SO TCNJ 49.90 52.52 2 52.513
7 Abdul-Ali, Zayd FR VCU 52.00 52.57 5
8 Hardman, Tyler FR Howard CC 54.20 52.52 7 52.517
8 Crenshaw, Joseph FR Delaware Sta 50.23 53.51 2
9 Wright, Jonathan JR TCNJ 51.00 53.46 4
9 Folarin, Ibukun SO Delaware Sta 51.34 53.95 4
10 Larkin, Michael JR TCNJ 51.50 53.57 4
10 Okeke, David JR Delaware Sta 52.45 54.86 6
11 King, Sherod JR Virginia Uni 51.76 53.62 5
11 Waller, Xavier JR VCU 50.89 55.37 3
12 Sheppard, Malcolm FR Virginia Sta 52.00 53.89 5
13 Shelley, Zach FR Johns Hopkin 54.50 53.93 7
14 Fischetti, Matt FR Johns Hopkin 52.10 53.96 5
15 Johnson, Jeremy SO Hagerstown C 53.00 54.13 6
16 Reid, Steven FR Hagerstown C 53.00 54.54 6
17 Pontani, Florian FR Johns Hopkin 54.50 54.85 7
18 Gordon, Jahmoul JR Barton 52.10 55.14 5
19 Johnson, Dante FR Hagerstown C 53.00 56.26 6
20 Skaro, Michael SR Stevenson 54.25 57.14 7
21 Atkins, Devon FR Virginia Uni 52.70 57.40 6
22 Wallace, Jeremiah FR Virginia Uni 53.00 58.55 6
23 Brown, Marcus Bowie State 53.00 1:03.80 7
-- Viles, Bradley SO Johns Hopkin 55.00 DNF 7
Men 500 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 xRoss, Daniel Quickstars 1:04.00 X1:03.90 2
1 White, Joseph FR Georgetown 1:04.00 1:04.02 2
2 Gordon, Nate SO Georgetown 1:04.14 1:04.19 2
2 xDurham, Adam Unattached 1:02.00 X1:04.53 1
3 xLawrence, Rayon Unattached 1:02.89 X1:04.54 1
3 James, Michael SO Coppin State 1:04.15 1:05.22 2
4 xHarrison, Christopher Unattached 1:04.99 X1:05.19 3
4 Anderson, Daniel SO Georgetown 1:05.50 1:06.39 3
5 Chase, Kester SR Coppin State 1:03.19 1:06.53 1
5 Lynch, Daniel FR TCNJ 1:05.50 1:07.88 3
6 Hayles, Fabian SO Coppin State 1:03.20 1:06.75 1
6 Cameron, Clive SR Virginia Sta 1:07.61 1:08.56 4
7 Hitch, Emanuel FR Delaware Sta 1:04.99 1:06.83 3
7 Day, Laron JR TCNJ 1:06.00 1:08.77 4
8 Stewart, Rohan SR Coppin State 1:04.10 1:06.89 2
8 Schwartzbeck, Cody SO Hagerstown C 1:10.94 1:10.25 5
9 Moore, George SR VCU 1:03.90 1:07.17 1
9 Hardman, Alex FR Howard CC 1:12.20 1:10.87 6
10 Sullivan, Nicholas FR Georgetown 1:05.00 1:08.85 3
10 Garner, Isaiah FR Howard CC 1:11.00 1:11.77 5
11 Kaye, Kahe SO Howard 1:08.00 1:09.27 4
11 Gonzalez, Troy FR Johns Hopkin 1:11.00 1:15.12 6
12 Durosoga, Oluwaseyi SR Howard 1:09.00 1:10.19 5
12 Strickland, Tristan FR Hagerstown C 1:12.50 1:15.21 6
13 Marsh, Justin FR George Mason 1:04.00 1:11.06 2
13 Bigger, Jarvis FR Virginia Uni 1:15.55 6
14 Smallwood, Desmond JR VCU 1:08.00 1:12.66 4
14 McCrae, Darien JR Virginia Uni 1:23.26 6
15 Washington, Brandon SO Howard 1:10.00 1:13.04 5
16 Young, Nasir JR Howard 1:09.00 1:13.71 5
-- Robinson, John FR Delaware Sta 1:06.56 FS 4
Men 800 Meter Run
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Manahan, Ryan SO Georgetown 1:50.00 1:50.73 1
1 Carey, Andrew SR Johns Hopkin 1:51.00 1:53.26 1
2 Williams, Cole JR Georgetown 1:50.00 1:51.45 1
2 xVerburg, David Addias 1:50.00 X1:54.78 1
3 Bile, Ahmed SO Georgetown 1:50.00 1:51.55 1
3 Moutenot, Erik SR TCNJ 1:59.00 2:00.79 2
4 Bartelsmeyer, Amos SO Georgetown 1:50.00 1:51.94 1
4 Pittman, Justin SR Virginia Sta 1:56.00 2:01.61 2
5 Davis, Delroy JR Coppin State 1:57.10 2:00.27 2
5 Holmgren, Trevor JR Johns Hopkin 1:56.34 2:02.89 2
6 Carey, James SR Howard 1:53.00 2:01.24 1
6 Bohi, Edward SO TCNJ 2:00.04 2:03.09 3
7 Gottuso, Sam JR Johns Hopkin 2:02.01 2:03.55 3
7 Bah, Mohamed FR Howard 1:55.00 2:04.79 2
8 Nelfrard, Emmanuel JR Virginia Uni 1:58.00 2:03.94 2
8 Brown, Solomon FR Howard 2:00.00 2:10.52 3
9 Pittman, Javon FR Virginia Sta 2:00.00 2:05.56 3
10 Nieves, Luis FR Virginia Uni 1:58.00 2:05.68 2
11 Taylor, LeMontre JR Virginia Sta 2:03.00 2:06.47 3
12 Strutton, Daniel SR Barton 2:08.00 2:08.68 3
13 Charles, Franck JR Virginia Uni 2:00.00 2:08.74 3
14 Warner, Jonathan FR Barton 2:00.00 2:10.98 3
15 Barrett, Sebaston FR Barton 2:00.00 2:11.18 3
16 Cook, Jeff SO Hagerstown C 1:58.36 2:13.51 2
17 Owens, Jermaine FR Virginia Sta 2:10.00 2:22.84 3
Men 1000 Meter Run
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Ledder, Billy SR Georgetown 2:23.00 2:25.13 1
1 Mazzarella, Brandon SO TCNJ 2:33.96 2:33.71 2
2 Lederhouse, Michael SO Georgetown 2:25.00 2:27.81 1
2 Johnson, Dale FR TCNJ 2:35.00 2:35.53 2
3 Zingsheim, Zach SO Georgetown 2:26.00 2:28.76 1
3 Wilkes, Ian SR Johns Hopkin 2:42.00 2:41.38 3
4 Alvarado, Christian FR Georgetown 2:25.00 2:29.79 1
4 Takata, Colton FR Johns Hopkin 2:41.00 2:48.32 3
5 Ogle, Andrew JR Georgetown 2:26.00 2:30.61 1
5 Arikatla, Arvind SO Johns Hopkin 2:38.00 2:49.06 3
6 Schulte, Nathan FR George Mason 2:28.80 2:32.93 1
6 Henry, Christopher SR Virginia Sta 2:40.00 2:49.98 3
7 Savage, Austin SO George Mason 2:28.80 2:33.91 1
7 Strickland, Tristan FR Hagerstown C 2:40.00 2:56.78 3
8 Lancaster, Trent FR George Mason 2:33.00 2:37.23 2
8 Jones, Troy FR Bowie State 2:58.27 3
9 Wood, Calvin SO VCU 2:35.00 2:37.71 2
9 Skaro, Michael SR Stevenson 3:06.72 3
10 White, Kerrone SR Coppin State 2:32.10 2:37.84 2
10 Merrill, Isaiah FR Hagerstown C 2:40.00 3:11.08 3
11 Parshall, Josh SO George Mason 2:33.20 2:43.09 2
12 Pointer, Bryan SR Delaware Sta 2:32.34 2:44.60 2
13 Valva, Kenneth SO George Mason 2:30.50 2:51.36 2
14 Cummings, Michael SO Delaware Sta 2:40.45 2:57.89 3
Men 1 Mile Run
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Sheryak, Connor FR Georgetown 4:16.00 4:17.76 1
1 xHackett, Everett Unattached 4:19.00 X4:23.57 1
2 Gregor, Austin JR Georgetown 4:15.38 4:17.84 1
2 Savage, Scott JR TCNJ 4:26.00 4:32.06 2
3 Flynn, Steven SO George Mason 4:17.50 4:18.48 1
3 Thornton, Charles FR Johns Hopkin 4:28.00 4:34.28 2
4 Crozier, Michael FR Georgetown 4:15.00 4:18.67 1
4 Fielder, Brandon FR Johns Hopkin 4:26.00 4:36.75 2
5 Darrah, Max SR Georgetown 4:16.00 4:20.76 1
5 McMullin, John FR Johns Hopkin 4:33.00 4:37.52 3
6 Conway, Michael SR George Mason 4:17.20 4:23.81 1
6 Hicks, Sonny JR Bowie State 4:30.00 4:40.40 3
7 Strickland, David FR George Mason 4:27.00 4:27.22 2
7 Smolyak, Gary SO Howard CC 4:45.00 4:43.71 3
8 Miller, Logan FR George Mason 4:20.00 4:28.77 1
8 Tuntivate, Chanon SR Johns Hopkin 4:33.00 4:45.31 3
9 Adam, Paul FR George Mason 4:25.00 4:29.71 2
9 Henry, Christopher SR Virginia Sta 4:31.44 4:57.12 3
10 Parshall, Josh SO George Mason 4:28.00 4:31.03 2
10 Kersting, Tom SO Hagerstown C 4:50.00 5:00.16 3
11 Adam, Mohamed SR VCU 4:16.89 4:31.08 1
11 Swanson, Vernon SO Bowie State 4:40.00 5:02.00 3
12 Luehrs, James SR George Mason 4:23.00 4:31.30 2
12 Hartman, Hunter FR Hagerstown C 4:55.00 5:28.10 3
13 Morgan, Grayson FR George Mason 4:27.00 4:32.40 2
13 Merrill, Isaiah FR Hagerstown C 4:55.00 5:29.28 3
14 Coker, Alaric JR Coppin State 4:17.00 4:34.12 1
15 LaFemina, Adam SO George Mason 4:32.00 4:35.39 3
16 Lancaster, Trent FR George Mason 4:23.00 4:36.91 2
17 Alidost, Bismillah FR VCU 4:28.00 4:39.35 2
18 Jutras, Dustin FR George Mason 4:25.00 4:39.89 2
19 Schloth, Jonathan FR George Mason 4:36.00 4:42.85 3
20 London, Mark SO Coppin State 4:20.10 4:43.31 1
21 Hatchett, Marcus FR George Mason 4:25.00 4:43.89 2
22 Lushinski, Austin SO VCU 4:25.00 4:46.35 2
Men 3000 Meter Run
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Conway, Michael SR George Mason 8:21.89 8:36.04 1
1 xSakallah, Faris Unattached 8:40.00 X8:40.08 1
2 Flynn, Steven SO George Mason 8:30.00 8:37.21 1
2 xHackett, Everett Unattached 8:40.00 X8:41.88 1
3 Ceruzzi, Andrew SR Johns Hopkin 8:41.69 8:46.76 1
3 Luehrs, James SR George Mason 8:45.00 8:59.15 1
4 Stecklair, Austin SR Johns Hopkin 8:41.00 8:49.18 1
4 Miller, Logan FR George Mason 9:00.00 8:59.96 2
5 Wilson, Andrew SR TCNJ 8:52.00 8:52.10 1
5 Morgan, Grayson FR George Mason 9:00.00 9:02.99 2
6 xHaight, Mac Unattached 8:40.00 X8:55.51 1
6 LaFemina, Adam SO George Mason 9:00.00 9:05.88 2
7 Schwartz, Ryan JR Johns Hopkin 8:55.00 8:56.01 1
7 Jutras, Dustin FR George Mason 8:50.00 9:06.34 2
8 Stetson, Michael JR York (Pa.) 8:55.00 8:56.08 1
8 Strickland, David FR George Mason 8:50.00 9:06.65 1
9 Wolfe, Tyler FR Johns Hopkin 8:41.00 9:01.39 1
9 Adam, Paul FR George Mason 9:00.00 9:09.56 2
10 Guiducci, Roberto JR TCNJ 9:00.00 9:03.57 1
10 Earman, Matthew SR VCU 9:04.31 9:14.04 1
11 xBlack, Jacob Unattached 9:15.00 X9:05.20 2
11 Hatchett, Marcus FR George Mason 9:00.00 9:28.49 2
12 xHoyle, Chris Unattached 8:40.00 X9:06.92 1
12 Schloth, Jonathan FR George Mason 9:10.00 9:33.50 2
13 Waite, Patrick SR TCNJ 9:00.00 9:09.66 1
14 McMahon, Conor FR TCNJ 9:05.00 9:13.08 2
15 Alaghatta, Akshay SO Johns Hopkin 9:05.00 9:13.40 2
16 Kazlow, Geoffrey FR Johns Hopkin 9:05.00 9:14.86 2
17 xMurn, Harrison Unattached 8:40.00 X9:17.17 1
18 Ward, Brooks SO Howard CC 9:35.00 9:44.30 2
19 Amerson, Tyler JR Barton 9:58.10 9:50.52 2
20 Kersting, Tom SO Hagerstown C 9:47.50 9:53.76 2
21 Pope, Adam SO Barton 10:00.00 9:56.67 2
22 Aregay, Michael FR Bowie State 9:00.00 10:13.64 1
23 Washington, Ryan FR Bowie State 8:50.00 10:14.94 1
24 Stolzenbach, Jacob SO Howard CC 10:21.76 2
25 Dumonchelle, Brady FR Howard CC 10:22.09 2
26 Mandile, Domonic FR Howard CC 10:32.03 2
27 Hartman, Hunter FR Hagerstown C 10:10.00 10:59.90 2
Men 60 Meter Hurdles
============================================================================
12 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 8 Best Times
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Williams, Anthony SR George Mason 8.09 8.14Q 4
2 Martin, Kyle JR VCU 8.15 8.19Q 1
3 Waller, Xavier JR VCU 8.20 8.34Q 3
4 Dorsey, Jeremy SR Coppin State 7.94 8.37Q 2
5 Wulff-Cochrane, Charles JR Delaware Sta 8.25 8.47q 2
6 Robertson, Abraham FR Howard 8.10 8.54q 3 8.538
7 Lindacher, Jake JR TCNJ 8.10 8.54q 1 8.539
8 Williams, Justin JR Virginia Sta 8.23 8.62q 4 8.620
8 Seals, John FR George Mason 8.62q 3 8.620
10 Ashton, Arthur JR Virginia Sta 8.32 8.65q 4
11 Gray, Darien SO York (Pa.) 8.47 8.70q 2
12 Boykins, Jermaine SO Howard 8.30 8.71q 2
13 Murphy, Teddy JR George Mason 8.46 8.72 4
14 McKenzie, Chazton FR Virginia Uni 8.45 8.99 1
15 Smith, Christopher SR VCU 8.40 9.10 1
16 Taylor, Carter FR Georgetown 8.64 9.16 3
17 Day, Laron JR TCNJ 8.50 9.24 2
18 O'Connor, James SR TCNJ 8.60 9.56 4
19 Conley, Devin JR Johns Hopkin 9.39 9.61 1
20 Fischetti, Matt FR Johns Hopkin 8.35 9.65 3
21 Ahalt, Willie FR Hagerstown C 9.00 11.10 1
-- Alexander, Naquan SO Virginia Uni 8.45 DNF 3
Men 60 Meter Hurdles
============================================================================
6 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
Name Year School Prelims Semis H#
============================================================================
Semi-Finals
1 Martin, Kyle JR VCU 8.19 8.22Q 1
2 Dorsey, Jeremy SR Coppin State 8.37 8.37Q 2
3 Waller, Xavier JR VCU 8.34 8.36Q 1
4 Williams, Anthony SR George Mason 8.14 8.38Q 2
5 Lindacher, Jake JR TCNJ 8.54 8.39q 1
6 Boykins, Jermaine SO Howard 8.71 8.40q 2
7 Ashton, Arthur JR Virginia Sta 8.65 8.43 1
8 Williams, Justin JR Virginia Sta 8.62 8.46 2
9 Wulff-Cochrane, Charles JR Delaware Sta 8.47 8.47 2
10 Robertson, Abraham FR Howard 8.54 8.53 1
11 Seals, John FR George Mason 8.62 8.63 2
12 Gray, Darien SO York (Pa.) 8.70 8.70 1
Preliminaries
13 Murphy, Teddy JR George Mason 8.72
14 McKenzie, Chazton FR Virginia Uni 8.99
15 Smith, Christopher SR VCU 9.10
16 Taylor, Carter FR Georgetown 9.16
17 Day, Laron JR TCNJ 9.24
18 O'Connor, James SR TCNJ 9.56
19 Conley, Devin JR Johns Hopkin 9.61
20 Fischetti, Matt FR Johns Hopkin 9.65
21 Ahalt, Willie FR Hagerstown C 11.10
-- Alexander, Naquan SO Virginia Uni DNF
Men 60 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Semis Finals
=========================================================================
Finals
1 Williams, Anthony SR George Mason 8.38 8.06
1 Lindacher, Jake JR TCNJ 8.39 8.44 8.433
2 Martin, Kyle JR VCU 8.22 8.10
3 Dorsey, Jeremy SR Coppin State 8.37 8.17
4 Boykins, Jermaine SO Howard 8.40 8.26
5 Waller, Xavier JR VCU 8.36 8.44 8.434
Semi-Finals
7 Ashton, Arthur JR Virginia Sta 8.43
8 Williams, Justin JR Virginia Sta 8.46
9 Wulff-Cochrane, Charles JR Delaware Sta 8.47
10 Robertson, Abraham FR Howard 8.53
11 Seals, John FR George Mason 8.63
12 Gray, Darien SO York (Pa.) 8.70
Men 4x400 Meter Relay
============================================================================
School Seed Finals H#
============================================================================
Finals
1 Quickstars 'A' 3:10.00 X3:17.70 1
1 Georgetown 'A' 3:14.00 3:21.15 1
1) White, Joseph FR 2) Gordon, Nate SO
3) Ledder, Billy SR 4) Sullivan, Nicholas FR
2 George Mason 'B' 3:13.99 3:21.20 1
1) Freeman, Bernard SO 2) Smalls, DaQuan JR
3) Murphy, Teddy JR 4) May, Jordan SO
2 Virginia State 'A' 3:16.00 3:25.52 2
1) Moses, DaQuawn SO 2) Williams, Justin JR
3) Pittman, Justin SR 4) Cameron, Clive SR
3 Delaware State 'A' 3:11.40 3:21.25 1
1) Mansaray, Alpha SR 2) Wulff-Cochrane, Charles JR
3) Mackey, Sharad FR 4) Jones, Jonathan FR
3 Virginia State 'B' 3:20.00 3:28.97 2
1) Harrison, Bigal FR 2) Nahjeem, Lowe FR
3) Thompson, Devon FR 4) Pittman, Javon FR
4 Coppin State 'A' 3:15.12 3:22.12 2
1) Thomas, Eric FR 2) Teagle, Devin FR
3) Hayles, Fabian SO 4) Chase, Kester SR
4 Tcnj 'A' 3:22.00 3:29.85 3
1) Wright, Jonathan JR 2) Hubner, Zach SO
3) Lynch, Daniel FR 4) Day, Laron JR
5 George Mason 'A' 3:13.99 3:22.77 1
1) Coburn, Angel JR 2) Mitchell, Walter JR
3) Williams, Anthony SR 4) Marsh, Justin FR
5 Johns Hopkins 'A' 3:26.00 3:29.94 4
1) Poore, Jesse SO 2) Camous, Daniel SO
3) Isales, Ray SO 4) Carey, Andrew SR
6 Howard 'A' 3:18.00 3:26.05 2
1) Niccolls, Basil SO 2) Kaye, Kahe SO
3) Dennis, Malik FR 4) Scott, Olujimi FR
6 Tcnj 'B' 3:27.00 3:31.86 4
1) Glover, Khani FR 2) Gibson, Tristan FR
3) O'Connor, James SR 4) Moutenot, Erik SR
7 George Mason 'C' 3:24.00 3:29.56 3
7 Hagerstown CC 'A' 3:30.00 3:37.15 5
1) Athey, Brandon SO 2) Cook, Jeff SO
3) Johnson, Jeremy SO 4) Schwartzbeck, Cody SO
8 Coppin State 'B' 3:18.00 3:30.93 2
1) Cowie-Clarke, Haysean JR 2) Dorsey, Jeremy SR
3) Green, Shane JR 4) Davis, Delroy JR
8 Johns Hopkins 'B' 3:33.00 3:39.60 5
1) Holmgren, Trevor JR 2) Gottuso, Sam JR
3) Thornton, Charles FR 4) Takata, Colton FR
9 Delaware State 'B' 3:24.34 3:38.74 4
1) Crenshaw, Joseph FR 2) Henry, Nicholas SO
3) Hitch, Emanuel FR 4) Crenshaw, Johnny SO
9 Bowie State 'B' 3:25.00 3:40.16 4
1) Jones, Troy FR 2) Bailey, Kadeem SO
3) Johnson, Kevin FR 4) Coats, Jairus SO
10 Howard 'B' 3:25.00 3:38.89 4
1) Muhammad, Hassan FR 2) Hightower-Walker, Djamani FR
3) Price, Emanuel FR 4) Washington, Brandon SO
10 Barton 'B' 3:35.00 3:41.44 5
1) Winter, Lashley JR 2) Warner, Jonathan FR
3) Strutton, Daniel SR 4) Barrett, Sebaston FR
11 Hagerstown CC 'B' 3:45.00 3:44.19 5
1) Johnson, Dante FR 2) Reid, Steven FR
3) Strickland, Tristan FR 4) Merrill, Isaiah FR
-- Georgetown 'C' 3:22.50 DNF 3
-- Bowie State 'A' 3:23.00 DNF 3
1) Ballah, Daniel JR 2) Gonzalez, Fabian JR
3) Hicks, Sonny JR 4) Opher, Lamar FR
Men 4x800 Meter Relay
============================================================================
School Seed Finals H#
============================================================================
1 George Mason 'A' 7:45.06 7:51.35 1
1) Flynn, Steven SO 2) Hatchett, Marcus FR
3) Jutras, Dustin FR 4) Lancaster, Trent FR
1 Johns Hopkins 'A' 8:08.00 8:14.11 1
1) Takata, Colton FR 2) Wolfe, Tyler FR
3) Arikatla, Arvind SO 4) Gottuso, Sam JR
2 Howard 'A' 7:44.00 8:07.10 1
1) Carey, James SR 2) Bah, Mohamed FR
3) Durosoga, Oluwaseyi SR 4) Mowatt, Giovani SR
2 Virginia State 'A' 8:10.00 8:27.91 2
1) Pittman, Justin SR 2) Cameron, Clive SR
3) Harrison, Bigal FR 4) Taylor, LeMontre JR
3 George Mason 'B' 8:00.00 8:09.84 2
1) McGreal, Ryan SR 2) Miller, Logan FR
3) Parshall, Josh SO 4) Savage, Austin SO
3 Virginia Union 'A' 7:50.00 8:29.79 1
1) Mundy, Donovan FR 2) Nieves, Luis FR
3) Charles, Franck JR 4) Nelfrard, Emmanuel JR
4 Bowie State 'A' 7:57.77 8:31.82 1
1) Exum, Ronald SR 2) Hicks, Sonny JR
3) Swanson, Vernon SO 4) Mosley, Cullen SO
5 Virginia State 'B' 8:12.00 8:44.46 2
1) Pittman, Javon FR 2) Moses, DaQuawn SO
3) Sheppard, Malcolm FR 4) Thompson, Devon FR
6 Johns Hopkins 'B' 8:15.00 8:45.86 2
1) Levine, Louis FR 2) Potters, Leo FR
3) Pontani, Florian FR 4) Gonzalez, Troy FR
7 Hagerstown CC 'A' 8:20.00 9:00.97 2
1) Cook, Jeff SO 2) Strickland, Tristan FR
3) Kersting, Tom SO 4) Merrill, Isaiah FR
8 Barton 'A' 8:03.00 9:07.68 1
1) Barrett, Sebaston FR 2) Simpre, Jose FR
3) Strutton, Daniel SR 4) Warner, Jonathan FR
-- George Mason 'C' 8:05.00 DNF 2
Men High Jump
===================================================================================
Progressions: 1.79, 1.84, 1.89, 1.94, 1.99, 2.04
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 xTaylor, Hoova Unattached 2.20m X2.16m 7-01.00
1.79 1.84 1.89 1.94 1.99 2.04 2.09 2.16 2.21
P P P P P O O XXO XXX
1 Seals, John FR George Mason 1.94m 6-04.25
1.79 1.84 1.89 1.94 1.99
P O O O XXX
2 Petty, Jamaal SR Virginia Uni 2.13m 1.99m 6-06.25
1.79 1.84 1.89 1.94 1.99 2.04
P P O O O XXX
2 Williams, Austin SO Howard 1.93m 1.89m 6-02.25
1.79 1.84 1.89 1.94
P O XO XXX
4 Williams, Dajawn FR Virginia Sta 1.88m J1.94m 6-04.25
1.79 1.84 1.89 1.94 1.99
XO P O XO XXX
5 Crisp, Larry JR Virginia Sta 2.00m 1.84m 6-00.50
1.79 1.84 1.89
P O XXX
6 McKenzie, Chazton FR Virginia Uni 1.88m J1.89m 6-02.25
1.79 1.84 1.89 1.94
O O XXO XXX
6 Little, Justin JR George Mason 1.95m J1.89m 6-02.25
1.79 1.84 1.89 1.94
O O XXO XXX
7 Owens, Jermaine FR Virginia Sta 1.82m 1.79m 5-10.50
1.79 1.84
O XXX
9 Fullwood, Alvin SO Coppin State 2.00m J1.84m 6-00.50
1.79 1.84 1.89
P XO XXX
10 Larkin, Michael JR TCNJ 1.93m J1.84m 6-00.50
1.79 1.84 1.89
O XXO XXX
12 O'Connor, James SR TCNJ 1.93m J1.79m 5-10.50
1.79 1.84
XXO XXX
-- Parker, Shareif FR Howard CC NH
1.79 1.84
P XXX
-- Doublin, Tony FR Bowie State NH
1.79
XXX
-- Conley, Devin JR Johns Hopkin 1.80m NH
1.79
XXX
Men Pole Vault
===================================================================================
Progression: 3.70, 3.85, 4.00, 4.15, 4.30, 4.45, 4.60, 4.70,
4.80, 4.90
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Bartnett, Andrew SO Johns Hopkin 5.05m 4.90m 16-00.75
4.45 4.60 4.70 4.80 4.90 5.00
O O XO O O XXX
1 Daugherty, Sean JR George Mason 4.80m 4.80m 15-09.00
4.30 4.45 4.60 4.70 4.80 4.90
XO XO XXO O XO XXX
2 Mercer, Robert JR Howard 4.80m 4.45m 14-07.25
4.15 4.30 4.45 4.60
XO O O XXX
3 White, Jonathan JR Virginia Uni 3.95m 4.00m 13-01.50
4.00 4.15
XXO XXX
4 Besougloff, Logan SO George Mason 4.60m J4.45m 14-07.25
4.00 4.15 4.30 4.45 4.60
XO O XO O XXX
4 Shotwell, Alex SO George Mason 4.50m 4.15m 13-07.25
4.00 4.15 4.30
O O XXX
4 Chewning, Trip SO George Mason 4.50m 4.15m 13-07.25
4.00 4.15 4.30
O O XXX
6 Yu, Robert SO George Mason 4.45m 4.00m 13-01.50
3.70 3.85 4.00 4.15
P P XXO XXX
7 Kossak, Alex FR Johns Hopkin 4.09m J4.15m 13-07.25
3.70 3.85 4.00 4.15 4.30
P O O XO XXX
7 Enos, Ryan SO VCU 4.00m 3.85m 12-07.50
3.70 3.85 4.00
XO XO XXX
-- Alford, Justin FR Barton 4.50m NH
3.70
XXX
-- Sloper, Bryan FR Hagerstown C 3.96m NH
3.70
XXX
-- McNair, Hildrew SR Virginia Sta 4.40m NH
3.70 3.85 4.00
P P XXX
-- Civetta, Patrick SR Johns Hopkin 3.80m NH
3.70
XXX
-- Greene, Zakari SO Virginia Sta 3.30m NH
3.70
XXX
Men Long Jump
===================================================================================
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 xHandy, Lavell Unattached X7.25m 23-09.50
FOUL 7.25m 7.15m FOUL FOUL FOUL
1 Green, Shane JR Coppin State 7.40m 7.15m 23-05.50
6.55m FOUL 7.00m FOUL 7.08m 7.15m
2 Hackworth, Clifford FR Howard 7.40m 7.00m 22-11.75
6.81m ND 6.77m 6.57m 7.00m 6.88m
2 McKenzie, Chazton FR Virginia Uni 6.89m 6.86m 22-06.25
6.86m FOUL ND 6.33m 6.37m 6.48m
3 D'Ambrosio, Richard JR Georgetown 6.82m 6.85m 22-05.75
6.53m ND 6.85m 6.73m FOUL 6.72m
3 Charles, Berfrantz SR Virginia Uni 7.29m 6.79m 22-03.50
6.39m ND 6.79m 6.51m FOUL FOUL
4 Williams, Myles SO Howard 7.14m 6.75m 22-01.75
FOUL 6.15m 6.75m FOUL 6.24m 6.35m
5 Bishop, Raeshawn FR George Mason 7.01m 6.69m 21-11.50
6.64m ND ND 6.42m FOUL 6.69m
5 Royal, Tyrone SO Virginia Sta 6.84m 6.51m 21-04.25
6.51m ND FOUL
6 Seals, John FR George Mason 6.62m 21-08.75
FOUL 6.62m ND
6 Naticchia, Alex SR Johns Hopkin 6.89m 6.25m 20-06.25
6.25m ND ND
7 James, Devin SR Coppin State 6.90m 6.27m 20-07.00
6.27m ND ND
7 Crick, Richard SO Virginia Sta 6.50m 6.18m 20-03.50
6.18m ND ND
8 Ross, Matthew JR Virginia Uni 6.96m J6.75m 22-01.75
FOUL 6.75m FOUL FOUL FOUL FOUL
8 Johnson, Kevin FR Bowie State 6.13m 20-01.50
6.13m ND ND
8 Little, Justin JR George Mason 6.60m 6.05m 19-10.25
6.05m ND ND
9 Hall, Sebastian SO York (Pa.) 6.37m 6.07m 19-11.00
6.07m ND ND
9 Waller, Xavier JR VCU 6.27m 6.04m 19-09.75
6.04m ND ND
10 Peacock, Walter SO Howard 6.85m 5.99m 19-08.00
5.99m ND ND
10 Omolana, Seun FR Stevenson 5.78m 18-11.75
FOUL FOUL 5.78m
11 Cummings, Michael SO Delaware Sta 6.68m 5.92m 19-05.25
5.92m ND ND
11 McNutt, Andrew FR TCNJ 6.75m 5.35m 17-06.75
5.35m ND FOUL
12 Smith, Christopher SR VCU 6.42m 5.78m 18-11.75
FOUL 5.78m ND
12 Rudman, Kyle FR Stevenson 5.03m 16-06.00
5.03m FOUL ND
13 Haynes, Damion SR Howard 6.74m 5.74m 18-10.00
5.74m ND ND
13 Williams, Justin JR Virginia Sta 6.50m 4.86m 15-11.50
4.86m ND ND
14 Hurd, Anthony SR VCU 6.30m 5.65m 18-06.50
5.65m ND ND
14 Skyers, Shane SR Stevenson 4.65m 15-03.25
FOUL 4.65m FOUL
15 Ikpeama, Ikenna JR Delaware Sta 6.65m 5.59m 18-04.25
5.59m ND ND
16 Botock, Roger FR VCU 6.50m 5.01m 16-05.25
5.01m ND ND
-- Coats, Jairus SO Bowie State 6.34m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Owens, Jermaine FR Virginia Sta 6.50m FOUL
FOUL FOUL FOUL
Men Triple Jump
===================================================================================
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Tele, Jimi JR George Mason 15.24m 14.92m 48-11.50
FOUL 14.11m 14.92m PASS PASS PASS
1 Reid, Artneil SO Virginia Uni 14.44m 14.40m 47-03.00
13.15m ND 14.17m 13.72m 14.34m 14.40m
2 Ross, Matthew JR Virginia Uni 14.33m 14.22m 46-08.00
13.56m ND 14.22m 13.16m 13.81m 13.91m
2 Johnson, Spencer SO Coppin State 14.57m 14.21m 46-07.50
14.21m 14.00m ND 14.12m 14.14m FOUL
3 Charles, Berfrantz SR Virginia Uni 14.53m 13.95m 45-09.25
13.73m FOUL ND FOUL 13.27m 13.95m
3 Davis, Racheed SO VCU 14.28m 13.75m 45-01.50
13.75m ND ND FOUL FOUL FOUL
4 Greene, Zakari SO Virginia Sta 13.49m 13.83m 45-04.50
13.83m ND ND 13.03m 13.38m 13.58m
4 Haynes, Damion SR Howard 13.98m 12.08m 39-07.75
12.08m ND PASS
5 Crick, Richard SO Virginia Sta 14.00m 13.81m 45-03.75
13.81m FOUL ND FOUL FOUL 13.54m
5 Peacock, Walter SO Howard 12.07m 39-07.25
FOUL 12.07m ND
6 Owens, Jermaine FR Virginia Sta 14.00m 13.44m 44-01.25
FOUL 13.44m ND
7 Coats, Jairus SO Bowie State 13.57m 13.34m 43-09.25
13.34m FOUL ND FOUL FOUL FOUL
8 Gill, Harpreet FR Johns Hopkin 11.70m 11.74m 38-06.25
11.74m ND ND
-- Williams, Myles SO Howard 14.36m FOUL
FOUL FOUL PASS
-- McNutt, Andrew FR TCNJ 14.10m FOUL
FOUL FOUL FOUL
Men Shot Put
===================================================================================
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Hines, Andrew FR VCU 15.32m 15.89m 52-01.75
15.89m 14.89m 15.51m 15.67m 15.73m 15.30m
1 Hudson, Marcus FR Virginia Sta 14.00m 13.04m 42-09.50
12.12m 13.04m 12.70m 12.89m 12.50m 12.36m
2 Stokes, Daniel SO Howard 13.76m 14.23m 46-08.25
12.23m 13.57m 13.24m 13.37m 13.86m 14.23m
2 Miller, Torry FR Richard Blan 13.08m 12.92m 42-04.75
FOUL FOUL 12.92m FOUL 12.60m FOUL
3 Howlett, Justin FR VCU 14.83m 14.21m 46-07.50
13.53m 14.21m 13.90m FOUL 12.99m 13.33m
3 Arowolo, Abayomi SR TCNJ 14.10m 12.90m 42-04.00
12.16m 12.00m 12.90m FOUL 12.41m 12.55m
4 Scornaienchi, Shawn FR VCU 13.43m 12.55m 41-02.25
FOUL 11.18m 12.46m FOUL 12.55m 10.92m
5 Craver, Nathan FR Virginia Sta 14.00m 12.79m 41-11.50
12.79m 12.59m 10.85m
5 Hodge, Pat FR George Mason 11.50m 11.54m 37-10.50
10.33m 11.54m 11.26m
6 Tierney, Conor FR TCNJ 14.50m 12.59m 41-03.75
12.59m 11.48m FOUL 11.89m 12.20m 12.43m
6 Chewning, Trip SO George Mason 10.56m 10.71m 35-01.75
8.95m 10.17m 10.71m
7 Keller, Mitchell SO Johns Hopkin 13.69m J12.90m 42-04.00
11.94m 12.90m 12.30m 11.80m 11.82m 11.63m
7 Kyle, Trevor JR Barton 13.78m 12.10m 39-08.50
FOUL FOUL 12.10m
7 Keene, Javron JR Coppin State 13.00m 8.61m 28-03.00
8.61m FOUL FOUL
8 Jacobson, Zach FR Johns Hopkin 13.35m 11.93m 39-01.75
FOUL 11.93m FOUL
9 Castore, Bill SO TCNJ 14.20m 11.79m 38-08.25
FOUL FOUL 11.79m
10 Bailey, Kadeem SO Bowie State 10.93m 35-10.50
10.93m 9.61m 10.90m
11 Anderson, Arthur SO Hagerstown C 10.91m 10.91m 35-09.50
10.47m 10.84m 10.91m
12 xO'Neil, Aaron Unattached 11.99m X10.24m 33-07.25
9.26m 10.24m 9.99m
13 Dordai, Jonathan SO Johns Hopkin 9.53m 9.51m 31-02.50
8.48m 8.63m 9.51m
14 Hinson, Hunter SO Barton 12.13m 9.14m 30-00.00
8.45m 8.56m 9.14m
15 McKenzie, Chazton FR Virginia Uni 8.99m 29-06.00
FOUL 8.92m 8.99m
-- Lewis, Jared FR George Mason 12.50m FOUL
FOUL FOUL FOUL
Men Weight Throw
===================================================================================
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 xMingo-Dabney, Michael Unattached 14.00m X14.57m 47-09.75
14.57m 14.31m 14.04m FOUL 13.68m FOUL
2 Hines, Andrew FR VCU 13.00m 14.25m 46-09.00
12.96m 12.54m 14.25m 14.05m 13.62m 13.62m
3 Melton, Ben SO VCU 14.79m 14.03m 46-00.50
12.99m FOUL 13.91m 14.03m FOUL FOUL
4 Howlett, Justin FR VCU 13.19m 13.98m 45-10.50
13.17m 13.41m 13.93m 13.98m 13.46m FOUL
5 Stokes, Daniel SO Howard 14.01m 13.71m 44-11.75
12.24m 13.12m 13.71m 12.70m 13.42m 13.17m
6 Arowolo, Abayomi SR TCNJ 13.74m 13.48m 44-02.75
12.96m FOUL 13.48m FOUL FOUL FOUL
7 Keene, Javron JR Coppin State 14.50m 13.24m 43-05.25
12.16m FOUL FOUL FOUL 13.24m 12.58m
8 Castore, Bill SO TCNJ 14.10m 12.40m 40-08.25
FOUL 11.39m 11.45m FOUL 12.40m 11.21m
9 Williams, Ryan SO George Mason 12.56m 12.11m 39-08.75
9.59m FOUL 11.45m FOUL 12.11m 11.94m
10 Lewis, Jared FR George Mason 9.50m 11.35m 37-03.00
11.35m 10.78m FOUL
11 Hodge, Pat FR George Mason 11.50m 10.97m 36-00.00
10.34m 10.51m 10.97m
Women 60 Meter Dash
============================================================================
12 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Briscoe, Shavon SR George Mason 7.70 7.72Q 4
2 Caddle-Hope, Melissa JR Coppin State 7.40 7.78Q 2
3 Buchanan, Skylar JR Howard 7.72 7.84Q 7
4 Torian, Camry JR Coppin State 7.70 7.86Q 8
5 Hilaire-Lee, Verna JR VCU 7.77 7.89Q 3
6 Scott, Aneesha SR George Mason 7.55 7.90Q 6
7 Ewing, Jessica JR VCU 7.79 7.93Q 5 7.926
8 Korkoya, Harrisa FR Virginia Sta 7.80 8.00Q 1
9 xKirby, Wanetta DC International 7.80 X7.83q 2
10 Peter, Carina JR VCU 7.92 7.93q 8 7.929
11 Knight, Jody-Ann FR Georgetown 7.67 7.96q 7
12 Dixon, Mykael JR Virginia Sta 7.70 7.97q 8
13 Yarde, Tanaya JR Coppin State 7.60 7.98 3 7.971
14 Lucas, Ashley FR George Mason 7.90 7.98 3 7.980
15 Cascio, Michelle SR TCNJ 7.90 8.01 4 8.007
16 xCarty, Wahnetah Unattached 7.90 X8.01 5 8.008
17 Grasty, Nicole SR VCU 7.85 8.02 2
18 Elliott, Makeda FR Virginia Uni 8.05 8.04 3
19 Hill, Briana SO George Mason 7.89 8.05 6 8.041
20 Rogers, Robbi FR Coppin State 7.60 8.05 5 8.048
21 Carson, Kia FR VCU 8.01 8.06 7
22 Okon, Brittany SO District of 7.91 8.09 8 8.084
23 Moore, Brianna SO Howard 8.15 8.09 1 8.089
24 Ba, Fanta FR Delaware Sta 8.16 8.14 8
25 Holmes, Tia FR Richard Blan 7.87 8.17 1 8.163
26 Oroyemi, Roselyn FR Delaware Sta 7.90 8.17 7 8.168
27 Russell, Shamara SO Virginia Sta 7.80 8.22 6
28 xDenger, Amanda Unattached 7.99 X8.23 4
29 Brunson, Timicia FR Virginia Uni 8.15 8.24 2
30 Goodman, Jennifer FR Delaware Sta 8.16 8.28 5
31 Hussey, Kelley SR Johns Hopkin 8.20 8.34 7
32 Taylor, Alainah SO Barton 8.10 8.42 2 8.411
33 Ramsey, Lexus FR Virginia Uni 7.72 8.42 4 8.418
34 Mead, Emily FR TCNJ 8.20 8.46 8 8.453
35 Cucarese, Amanda FR TCNJ 8.10 8.46 1 8.456
36 Conway, Hannah FR York (Pa.) 8.40 8.47 5 8.463
37 Crump, Tori FR Howard CC 9.40 8.47 1 8.468
38 Hill, Monee SR Stevenson 8.15 8.48 6
39 Penn, Rayshawn SR Bowie State 8.05 8.52 5
40 Wallace, Mary Kate JR Johns Hopkin 8.25 8.54 4 8.532
41 Clements, Anna SO Johns Hopkin 8.25 8.54 7 8.538
42 Smalley, Takera JR Stevenson 8.25 8.55 3
43 Adutwum, Josephine SR Stevenson 8.20 8.62 4
44 Thurston, Geordinell FR District of 8.10 8.63 6
45 Lindstrom, Brianne FR Stevenson 8.68 2
46 Brisbane, Marisa FR York (Pa.) 8.50 8.86 6
-- Clark, Chalsea SR Delaware Sta 8.17 FS 3
Women 60 Meter Dash
============================================================================
6 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
Name Year School Prelims Semis H#
============================================================================
Semi-Finals
1 Briscoe, Shavon SR George Mason 7.72 7.62Q 2
2 Buchanan, Skylar JR Howard 7.84 7.76Q 1 7.757
3 xKirby, Wanetta DC International 7.83 X7.70Q 2
4 Caddle-Hope, Melissa JR Coppin State 7.78 7.76Q 1 7.760
5 Scott, Aneesha SR George Mason 7.90 7.79q 1
6 Peter, Carina JR VCU 7.93 7.82q 1 7.812
7 Hilaire-Lee, Verna JR VCU 7.89 7.82 2 7.812
8 Torian, Camry JR Coppin State 7.86 7.82 2 7.816
9 Knight, Jody-Ann FR Georgetown 7.96 7.86 1
10 Ewing, Jessica JR VCU 7.93 7.88 1
11 Korkoya, Harrisa FR Virginia Sta 8.00 7.96 2
12 Dixon, Mykael JR Virginia Sta 7.97 8.03 2
Preliminaries
13 Yarde, Tanaya JR Coppin State 7.98
14 Lucas, Ashley FR George Mason 7.98
15 Cascio, Michelle SR TCNJ 8.01
16 xCarty, Wahnetah Unattached 8.01 X
17 Grasty, Nicole SR VCU 8.02
18 Elliott, Makeda FR Virginia Uni 8.04
19 Hill, Briana SO George Mason 8.05
20 Rogers, Robbi FR Coppin State 8.05
21 Carson, Kia FR VCU 8.06
22 Okon, Brittany SO District of 8.09
23 Moore, Brianna SO Howard 8.09
24 Ba, Fanta FR Delaware Sta 8.14
25 Holmes, Tia FR Richard Blan 8.17
26 Oroyemi, Roselyn FR Delaware Sta 8.17
27 Russell, Shamara SO Virginia Sta 8.22
28 xDenger, Amanda Unattached 8.23 X
29 Brunson, Timicia FR Virginia Uni 8.24
30 Goodman, Jennifer FR Delaware Sta 8.28
31 Hussey, Kelley SR Johns Hopkin 8.34
32 Taylor, Alainah SO Barton 8.42
33 Ramsey, Lexus FR Virginia Uni 8.42
34 Mead, Emily FR TCNJ 8.46
35 Cucarese, Amanda FR TCNJ 8.46
36 Conway, Hannah FR York (Pa.) 8.47
37 Crump, Tori FR Howard CC 8.47
38 Hill, Monee SR Stevenson 8.48
39 Penn, Rayshawn SR Bowie State 8.52
40 Wallace, Mary Kate JR Johns Hopkin 8.54
41 Clements, Anna SO Johns Hopkin 8.54
42 Smalley, Takera JR Stevenson 8.55
43 Adutwum, Josephine SR Stevenson 8.62
44 Thurston, Geordinell FR District of 8.63
45 Lindstrom, Brianne FR Stevenson 8.68
46 Brisbane, Marisa FR York (Pa.) 8.86
-- Clark, Chalsea SR Delaware Sta FS
Women 60 Meter Dash
=========================================================================
Name Year School Semis Finals
=========================================================================
Finals
1 Briscoe, Shavon SR George Mason 7.62 7.65
1 xKirby, Wanetta DC International 7.70 X7.82
2 Scott, Aneesha SR George Mason 7.79 7.71
3 Buchanan, Skylar JR Howard 7.76 7.75
4 Caddle-Hope, Melissa JR Coppin State 7.76 7.76
5 Peter, Carina JR VCU 7.82 7.87
Semi-Finals
7 Hilaire-Lee, Verna JR VCU 7.82
8 Torian, Camry JR Coppin State 7.82
9 Knight, Jody-Ann FR Georgetown 7.86
10 Ewing, Jessica JR VCU 7.88
11 Korkoya, Harrisa FR Virginia Sta 7.96
12 Dixon, Mykael JR Virginia Sta 8.03
Women 200 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
Finals
1 xHayes, Jernail Brooks 24.00 X24.86 1
1 Caddle-Hope, Melissa JR Coppin State 24.20 25.35 1
2 Grant, Simone JR District of 25.50 25.87 3
2 Hill, Briana SO George Mason 25.40 25.88 3
3 Yarde, Tanaya JR Coppin State 24.40 26.16 1
3 Jackson, Imani FR Virginia Uni 26.00 26.20 4
4 Torian, Camry JR Coppin State 24.89 26.26 2
4 Valentine, Khadijah FR Virginia Uni 25.17 26.51 2
5 Lucas, Ashley FR George Mason 25.89 26.30 4
5 Ramsey, Lexus FR Virginia Uni 25.50 26.66 3 26.655
6 Buchanan, Skylar JR Howard 25.29 26.44 2
6 Cucarese, Amanda FR TCNJ 26.40 27.18 5
7 Carson, Kia FR VCU 25.69 26.65 4
7 Robinson, Alexandria JR Barton 27.56 27.33 8
8 Rogers, Robbi FR Coppin State 24.50 26.66 1 26.651
8 McDonald, Megan JR Johns Hopkin 26.50 27.35 5
9 Burrell, Sabrina FR Delaware Sta 25.96 26.66 4 26.656
9 Korkoya, Harrisa FR Virginia Sta 25.50 27.44 3 27.433
10 Badger, Kinnari JR American 28.00 26.86 9
10 Mead, Emily FR TCNJ 26.80 27.44 6 27.435
11 Goodman, Jennifer FR Delaware Sta 26.14 27.01 4
11 Taylor, Regan SO Bowie State 27.27 27.63 7
12 Robinson, Jasmine FR Georgetown 25.50 27.02 3
12 Jones, C'Evon JR Virginia Uni 25.30 27.99 2
13 Clark, Chalsea SR Delaware Sta 26.38 27.27 4
13 Dejarnett, Brianna SO Virginia Sta 26.50 28.09 5
14 McKeever, Ebony SO Georgetown 26.50 27.55 5
14 Nordquist, Emily JR Johns Hopkin 27.50 28.16 7
15 Ba, Fanta FR Delaware Sta 26.57 27.80 5
15 Penn, Rayshawn SR Bowie State 26.72 28.22 6
16 Santiago, Anisa SO American 26.80 27.88 6
16 Taylor, Alainah SO Barton 27.45 28.23 7
17 Little, Irielle FR VCU 25.52 28.14 3
17 Warner, Emilee SR Johns Hopkin 27.50 28.26 8
18 Conway, Hannah FR York (Pa.) 28.46 28.33 10
19 Hodge, Shayna FR District of 26.50 28.48 5
20 Hussey, Kelley SR Johns Hopkin 27.50 28.57 8
21 Adutwum, Josephine SR Stevenson 27.30 28.74 7
22 Coston, Camille FR Hagerstown C 28.30 28.80 9
23 Wallace, Mary Kate JR Johns Hopkin 27.50 29.00 8
24 Hill, Monee SR Stevenson 27.00 29.05 6
25 Crump, Tori FR Howard CC 29.30 29.14 10
26 Coffey, Crishonda SR Bowie State 27.21 29.21 7
27 Johnson, Samantha SO Hagerstown C 27.86 29.23 9
28 Williford, Tameeka FR Barton 28.30 29.34 9
29 Watson, Kayla SR Bowie State 27.01 29.41 6
30 Brisbane, Marisa FR York (Pa.) 28.57 29.81 10
31 Lindstrom, Brianne FR Stevenson 28.10 29.83 9
32 Senghore, Awa FR Hagerstown C 27.50 30.38 7
33 Smalley, Takera JR Stevenson 27.60 30.39 8
Women 400 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Dorsey, Sharon FR George Mason 56.20 56.38 1
1 Cascio, Michelle SR TCNJ 57.05 59.69 2
2 Marsh, Alexis SO Coppin State 56.45 57.87 1
2 xDenger, Amanda Unattached 1:00.00 X1:00.64 4
3 Belo, Brianna FR American 59.00 1:00.22 3
3 Robinson, Alexandria JR Barton 59.59 1:00.67 4 1:00.669
4 Ekwuru, Miriam SO Coppin State 56.78 1:00.62 1
4 Spriggs, Joy JR TCNJ 59.00 1:02.70 3
5 Brown, Mecca FR Delaware Sta 58.11 1:00.67 2 1:00.661
5 Ellenbacher, Jenna FR TCNJ 1:00.00 1:03.77 4
6 Curtis, Kadeem SO Coppin State 58.56 1:01.60 3
6 Baker, Christina JR District of 1:02.10 1:04.84 5
7 Coleman, Erika FR VCU 58.02 1:01.71 2
7 Rodriguez, Zorayda SR Barton 1:00.00 1:05.02 4
8 Hilliard, Shi'erra SO Delaware Sta 58.57 1:03.11 3
8 Dejarnett, Brianna SO Virginia Sta 1:02.00 1:05.45 5
9 Oladeji, Anike JR American 1:03.00 1:04.14 5
9 McCullough, Symone FR Virginia Sta 1:04.00 1:05.66 6
10 Teague, Tiana SR Howard 58.00 1:05.13 2
10 Briscoe, Tnaja SO Virginia Sta 1:02.00 1:05.82 5
11 Major, Tyler FR Delaware Sta 1:05.12 1:05.65 6
11 Kelly, Megan SR Johns Hopkin 1:05.00 1:08.00 6
12 Eisenberg, Lynne SO George Mason 1:02.00 1:05.74 5
12 Garcia, Amy SO Johns Hopkin 1:04.50 1:08.62 6
13 McGourty, Meagan FR TCNJ 1:03.00 1:08.82 5
14 Watford, Eboni SO Virginia Uni 1:00.00 1:09.23 4
15 Atkinson, Corey FR Hagerstown C 1:08.00 1:13.81 6
16 Brown, Ashley FR Hagerstown C 1:12.00 1:14.55 3
17 Ebersole, Valissa FR Hagerstown C 1:10.00 1:15.34 6
Women 500 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 xHayes, Jernail Brooks 1:10.00 X1:13.76 1
1 Southerland, Sabrina SO Georgetown 1:14.39 1:14.04 1
2 Donaghu, Piper FR Georgetown 1:14.50 1:15.20 1
2 xWallace, Latosha Unattached 1:12.00 X1:16.96 1
3 Gordon, Omealla SO Delaware Sta 1:13.35 1:15.80 1
3 Cotman, Paris JR Virginia Sta 1:16.00 1:18.03 2
4 Scott, Nichelle FR VCU 1:14.20 1:16.22 1
4 Ary, Katelyn SR TCNJ 1:15.00 1:18.22 2
5 Walsh, Kristen JR Georgetown 1:17.00 1:18.52 2
5 Moseley, Alexandria FR Virginia Sta 1:17.00 1:19.72 3
6 Benjamin, Jerily JR District of 1:18.00 1:19.89 3
6 Cole, Michelle SO Howard 1:17.00 1:19.95 2
7 Wright, Marlena SO District of 1:18.20 1:20.44 3
7 Knight, Jody-Ann FR Georgetown 1:15.50 1:20.79 2
8 Williams, Alisha SO Virginia Sta 1:20.00 1:20.70 4
8 Bobbitt, Aigner FR Howard 1:18.00 1:21.62 3
9 Polk, Amethyst SR VCU 1:17.37 1:21.81 3
9 Randolph, Kristen SO TCNJ 1:20.00 1:23.37 4
10 Popkin, Alex JR Johns Hopkin 1:26.00 1:24.20 5
10 Johnson, Imahni SO Howard 1:20.00 1:26.97 4
11 Harper, Kelsey FR Johns Hopkin 1:27.00 1:26.68 5
11 Veras, Nojai JR Delaware Sta 1:32.78 1:27.86 5
12 Brice, Daniaria SO Virginia Uni 1:24.62 1:29.00 4
12 Banks, Joppa SO Howard 1:21.00 1:29.08 4
Women 800 Meter Run
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 xSchneider, Rachel Unattached 2:08.00 X2:08.91 1
1 Neczypor, Hannah JR Georgetown 2:11.00 2:13.17 1
2 Pierce, Haley SO Georgetown 2:13.00 2:16.61 1
2 xHarvey, Alisa Unattached 2:16.00 X2:22.36 1
3 Looker, Aleta FR Georgetown 2:14.00 2:19.26 1
3 Smith, Caroline FR Johns Hopkin 2:19.00 2:24.61 2
4 Kurgatt, Stefanie SO Georgetown 2:17.00 2:19.42 1
4 Fournier, Allison FR TCNJ 2:22.00 2:27.88 2
5 Maag, Annamarie JR Georgetown 2:14.00 2:25.11 1
5 Cheu, Lindsay SO Johns Hopkin 2:18.00 2:28.64 2
6 Medas-King, Kesha SO Coppin State 2:19.73 2:26.76 2
6 Kocher, Meghan JR TCNJ 2:23.00 2:28.70 3
7 Weber, Sarah JR George Mason 2:18.45 2:28.31 2
7 Barbour, Cimone SR Barton 2:20.00 2:29.36 2
8 Martello, Shannon SO Johns Hopkin 2:24.00 2:31.74 3
8 Ruffin, Cynthia JR Howard 2:25.00 2:47.58 3
9 Jones, Jamicia JR Barton 2:30.00 2:35.76 3
10 Robinson, Brinae SR Virginia Uni 2:23.00 2:39.94 3
11 Johnson, Kay-Tiarra SO District of 2:20.00 2:46.51 2
12 Mais, Kimoy SR District of 2:28.00 2:52.57 3
13 Clouden, Khadijah FR Virginia Sta 3:04.92 2
14 Ebersole, Valissa FR Hagerstown C 2:59.00 3:05.01 3
15 Atkinson, Corey FR Hagerstown C 2:35.00 3:05.44 3
Women 1000 Meter Run
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 xSchneider, Rachel Unattached 2:53.00 X2:49.05 1
1 Weisner, Kennedy FR Georgetown 2:51.00 2:50.05 1
2 Hubbard, Jocelyn JR Georgetown 2:51.00 2:52.65 1
2 Bean, Taylor-Ashley SR Virginia Sta 2:50.00 3:05.29 1
3 Pierce, Haley SO Georgetown 2:51.00 2:52.68 1
3 Johnson, Liz SR TCNJ 3:05.00 3:08.43 1
4 Eastman, Autumn FR Georgetown 2:53.00 2:54.70 1
4 Burton, Ellie FR Johns Hopkin 3:12.00 3:16.52 2
5 Budris, Kelseagh JR American 3:02.00 3:07.41 1
5 Cadeau, Christeline SO Virginia Sta 3:00.00 3:22.28 1
6 Gardner, Kathleen FR VCU 3:06.00 3:10.21 1
6 Fridley, Colleen SR Johns Hopkin 3:15.00 3:30.24 2
7 Klie, Siobhan JR George Mason 3:10.00 3:13.20 2
7 Noffsinger, Annie FR Hagerstown C 3:25.00 3:34.44 2
8 Abribat, Suzanne FR George Mason 3:10.00 3:13.55 2
8 Ferguson, Samantha FR Bowie State 3:55.58 2
9 Holleran, Courtney FR VCU 3:10.00 3:17.28 2
9 Petty, Gabrielle SO Howard CC 4:08.53 2
10 Fossett, Raquel FR George Mason 3:13.00 3:17.31 2
11 Taylor, Hannah FR VCU 3:22.09 2
-- DeVita, Julienne SO American DNF 2
Women 1 Mile Run
============================================================================
Name Year School Seed Finals H#
============================================================================
1 Neczypor, Hannah JR Georgetown 4:55.00 4:52.40 1
1 xMonagel, Annie Unattached 5:10.00 X5:16.53 2
2 Maag, Annamarie JR Georgetown 4:58.00 4:53.13 1
2 Mears, Laura SO Johns Hopkin 5:21.00 5:21.75 2
3 Stevens, Joanna JR Georgetown 4:58.00 4:53.80 1
3 Nealon, Tara SR TCNJ 5:05.13 5:25.26 2
4 Eastman, Autumn FR Georgetown 4:58.00 4:53.91 1
4 xSmith, Marissa Unattached 5:00.00 X5:27.34 1
5 Sachtleben, Bethany SR George Mason 4:48.74 4:59.64 1
5 Meko, Kyra FR Johns Hopkin 5:15.00 5:28.97 2
6 Perez, Madeline FR Georgetown 5:04.00 5:08.50 1
6 Bean, Taylor-Ashley SR Virginia Sta 5:30.00 5:30.00 3
7 Velazco, Corina SO American 5:00.00 5:12.75 1
7 Silver, Alyssa JR TCNJ 5:30.00 5:30.71 3
8 Kolonich, Bailey FR George Mason 5:10.00 5:21.53 2
8 Delane, Jordan JR Johns Hopkin 5:25.00 5:30.89 3
9 Kolakowski, Reagan SO American 5:05.00 5:25.81 1
9 xGruendel, Jackie Unattached 5:20.00 X5:35.14 2
10 Medas-King, Kesha SO Coppin State 5:29.05 5:38.15 3
10 Chrappa, Argentina FR Johns Hopkin 5:15.00 5:41.52 2
11 Krumholz, Brianna JR VCU 5:20.00 5:46.59 2
11 Yoho, Lauren SR Barton 6:12.82 6:09.93 3
12 Eaves, Niema SR VCU 5:25.00 5:46.71 3
12 Noffsinger, Annie FR Hagerstown C 5:50.00 6:12.12 3
13 Diaz, Mariza JR Howard 5:34.76 5:49.04 3
13 Roca, Andrea SR Barton 5:40.00 6:27.77 3
14 Counts, Simone FR Howard 5:08.00 6:01.03 2
15 Conte, Julia FR American 6:07.34 3
Women 3000 Meter Run
=========================================================================
Name Year School Seed Finals
=========================================================================
1 Stevens, Joanna JR Georgetown 9:40.00 9:48.18
2 Loeb, Frances SR Johns Hopkin 9:51.29 9:49.32
3 Sachtleben, Bethany SR George Mason 9:28.26 9:56.49
4 Dyke, Emily SO VCU 10:35.40 10:07.72
5 Perez, Madeline FR Georgetown 9:50.00 10:10.15
6 Gottlieb, Bridget FR Johns Hopkin 10:02.00 10:13.67
7 xMonagel, Annie Unattached 10:15.00 X10:18.15
8 Diaz, Mariza JR Howard 10:41.05 11:06.70
9 Gaffney, Lara SO Johns Hopkin 10:49.23 11:07.24
10 Manzo, Jillian JR TCNJ 10:40.00 11:10.19
11 Cuddington, Heather SO Barton 11:25.00 11:11.03
12 Andreola, Lauren SR Barton 11:20.00 11:11.74
13 Sachtleben, Keri JR George Mason 10:55.00 11:14.89
14 Mabone, Judy FR American 11:00.00 11:27.35
15 Doss, Victoria JR George Mason 11:08.13 11:28.98
16 Rohler, Kelsie FR George Mason 11:47.31
17 Riggins, Ashlee FR Howard 12:02.77
18 Haden, Caroline SO Howard CC 12:15.88
-- Hart, Cassidy SO American 10:48.82 DNF
-- O'Donohoe, Jillian FR American 10:30.00 DQ
Women 60 Meter Hurdles
============================================================================
12 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 8 Best Times
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 xDavis, Tiana Unattached 8.37 X8.51Q 2
2 xKirby, Wanetta DC International 8.40 X8.68Q 1
3 Little, Irielle FR VCU 8.91 9.05Q 3
4 xDenger, Amanda Unattached 9.00 X9.21Q 4
5 Diggs, Deonna FR George Mason 8.80 9.12q 3
6 Bohler, Randi FR Coppin State 8.54 9.29q 4
7 Smith, De'Nisha SO VCU 9.04 9.31q 2
8 Thomas, Deanna JR Virginia Sta 9.28 9.33q 2
9 Quenzer, Ericka FR York (Pa.) 9.50 9.75q 1
10 Frederick, Shawdae FR Coppin State 9.30 9.81q 3
11 Sidney, Shalaya SR Delaware Sta 9.31 9.85q 4
12 Su, Jenn FR Johns Hopkin 9.30 9.98q 3
13 Senghore, Awa FR Hagerstown C 10.80 10.03 3 10.024
14 Nardini, Cristina FR TCNJ 9.30 10.03 1 10.026
15 Lindstrom, Brianne FR Stevenson 10.10 10.12 3
16 Cook, Zoey SR Barton 9.89 10.13 1
17 Ellenbacher, Jenna FR TCNJ 9.60 10.14 2
18 McGourty, Meagan FR TCNJ 9.60 10.21 2
19 Coston, Camille FR Hagerstown C 9.90 10.65 4
20 Eisenberg, Lynne SO George Mason 9.30 10.68 4
21 Fofana, Ramata FR Coppin State 9.00 13.08 1
Women 60 Meter Hurdles
============================================================================
6 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
Name Year School Prelims Semis H#
============================================================================
Semi-Finals
1 xDavis, Tiana Unattached 8.51 X8.59Q 2
2 xKirby, Wanetta DC International 8.68 X8.69Q 1
3 Little, Irielle FR VCU 9.05 8.94Q 1
4 Diggs, Deonna FR George Mason 9.12 9.08Q 2
5 Smith, De'Nisha SO VCU 9.31 8.95q 1
6 Thomas, Deanna JR Virginia Sta 9.33 9.37q 2
7 xDenger, Amanda Unattached 9.21 X9.42 2
8 Sidney, Shalaya SR Delaware Sta 9.85 9.49 1
9 Su, Jenn FR Johns Hopkin 9.98 9.79 2
10 Quenzer, Ericka FR York (Pa.) 9.75 10.05 2
11 Bohler, Randi FR Coppin State 9.29 12.35 1
-- Frederick, Shawdae FR Coppin State 9.81 DNF 1
Preliminaries
13 Senghore, Awa FR Hagerstown C 10.03
14 Nardini, Cristina FR TCNJ 10.03
15 Lindstrom, Brianne FR Stevenson 10.12
16 Cook, Zoey SR Barton 10.13
17 Ellenbacher, Jenna FR TCNJ 10.14
18 McGourty, Meagan FR TCNJ 10.21
19 Coston, Camille FR Hagerstown C 10.65
20 Eisenberg, Lynne SO George Mason 10.68
21 Fofana, Ramata FR Coppin State 13.08
Women 60 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Semis Finals
=========================================================================
Finals
1 xDavis, Tiana Unattached 8.59 X8.48
1 Diggs, Deonna FR George Mason 9.08 8.97
2 xKirby, Wanetta DC International 8.69 X8.63
2 Smith, De'Nisha SO VCU 8.95 8.98
3 Little, Irielle FR VCU 8.94 8.99
Semi-Finals
6 Thomas, Deanna JR Virginia Sta 9.37
7 xDenger, Amanda Unattached 9.42 X
8 Sidney, Shalaya SR Delaware Sta 9.49
9 Su, Jenn FR Johns Hopkin 9.79
10 Quenzer, Ericka FR York (Pa.) 10.05
11 Bohler, Randi FR Coppin State 12.35
-- Frederick, Shawdae FR Coppin State
Women 4x400 Meter Relay
============================================================================
School Seed Finals H#
============================================================================
Finals
1 George Mason 'A' 3:50.00 X3:49.96 1
1) Robinson, Jasmine SR 2) Briscoe, Shavon SR
3) Scott, Aneesha SR 4) Dorsey, Sharon FR
1 Virginia State 'A' 3:52.00 X4:01.01 2
1) Dixon, Mykael JR 2) Williams, Alisha SO
3) Bean, Taylor-Ashley SR 4) Cotman, Paris JR
2 Georgetown 'A' 3:40.00 X3:53.04 1
1) King, Deseree JR 2) Southerland, Sabrina SO
3) Donaghu, Piper FR 4) Knight, Jody-Ann FR
2 Tcnj 'A' 4:00.00 X4:05.90 3
1) Spriggs, Joy JR 2) Cascio, Michelle SR
3) Randolph, Kristen SO 4) Ary, Katelyn SR
3 Coppin State 'A' 3:47.34 X3:54.57 1
1) Caddle-Hope, Melissa JR 2) Ekwuru, Miriam SO
3) Marsh, Alexis SO 4) Yarde, Tanaya JR
3 Johns Hopkins 'A' 4:05.00 X4:09.35 3
1) McDonald, Megan JR 2) Nordquist, Emily JR
3) Warner, Emilee SR 4) Cheu, Lindsay SO
4 Georgetown 'B' 3:50.00 X4:03.09 1
1) Hubbard, Jocelyn JR 2) Looker, Aleta FR
3) Nkenke, Mirabel SO 4) Robinson, Jasmine FR
4 District of Columbia 'A' 3:59.00 X4:12.20 2
1) Johnson, Kay-Tiarra SO 2) Grant, Simone JR
3) Okon, Brittany SO 4) Wright, Marlena SO
5 Vcu 'A' 3:56.00 X4:04.63 2
1) Ewing, Jessica JR 2) Hilaire-Lee, Verna JR
3) Bailey, Taunysha FR 4) Grasty, Nicole SR
5 Virginia State 'B' 4:00.00 X4:14.09 3
1) Moseley, Alexandria FR 2) Cadeau, Christeline SO
3) Sawyer, Melanie FR 4) McCullough, Symone FR
6 Howard 'A' 3:50.00 X4:07.73 1
1) Cole, Michelle SO 2) Teague, Tiana SR
3) Johnson, Imahni SO 4) Bobbitt, Aigner FR
6 Barton 'B' 4:16.00 X4:15.60 4
1) Jones, Jamicia JR 2) Taylor, Alainah SO
3) Young, Tikycia SR 4) Andreola, Lauren SR
7 Delaware State 'A' 4:05.12 X4:08.27 4
1) Gordon, Omealla SO 2) Brown, Mecca FR
3) Clark, Chalsea SR 4) Hilliard, Shi'erra SO
7 Tcnj 'B' 4:05.00 X4:17.25 3
1) Mead, Emily FR 2) Cucarese, Amanda FR
3) Ellenbacher, Jenna FR 4) Celestin, Danielle FR
8 Vcu 'B' 3:56.00 X4:12.00 2
1) Smith, De'Nisha SO 2) Harper, Amani SR
3) Taylor, Toni SO 4) Coleman, Erika FR
8 District of Columbia 'B' 4:00.00 X4:20.67 3
1) Hodge, Shayna FR 2) Thurston, Geordinell FR
3) Baker, Christina JR 4) Benjamin, Jerily JR
9 Delaware State 'B' 4:07.23 X4:21.63 4
1) Mighty, Yasmeen FR 2) Lewis, Castaysha FR
3) Goodman, Jennifer FR 4) Burrell, Sabrina FR
9 Hagerstown CC 'A' 4:24.00 X5:04.61 4
1) 2) Coston, Camille FR
3) Johnson, Samantha SO 4) Senghore, Awa FR
10 George Mason 'B' 4:10.00 X4:22.78 4
1) Abribat, Suzanne FR 2) Weber, Sarah JR
3) Hill, Briana SO 4) Fossett, Raquel FR
-- American 'A' 4:17.23 XDNF 4
1) Araujo, Isobel FR 2) Giberti, Valeria SR
3) Belo, Brianna FR 4) Oladeji, Anike JR
Women 4x800 Meter Relay
=========================================================================
School Seed Finals
=========================================================================
1 Vcu 'A' 8:40.00 X9:34.65
1) Krumholz, Brianna JR 2) Scott, Nichelle FR
3) Dyke, Emily SO 4) Eaves, Niema SR
2 George Mason 'A' 9:40.00 X10:07.13
1) Klie, Siobhan JR 2) Abribat, Suzanne FR
3) Kolonich, Bailey FR 4) Fossett, Raquel FR
3 Howard 'A' 9:30.00 X10:29.24
1) Bobbitt, Aigner FR 2) Counts, Simone FR
3) Johnson, Imahni SO 4) Banks, Joppa SO
4 Virginia State 'A' 10:20.00 X10:39.55
1) Terry, Alicia SR 2) Cotman, Paris JR
3) Williams, Alisha SO 4) Cadeau, Christeline SO
Women High Jump
===================================================================================
Progressions: 1.46, 1.51, 1.56, 1.61, 1.66, 1.71
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Daniel, Deandra JR Coppin State 1.83m 1.81m 5-11.25
1.46 1.51 1.56 1.61 1.66 1.71 1.76 1.81 1.83
P P P P P O XO XXO XXX
1 Singleton, Brionna FR Virginia Uni 1.76m 1.66m 5-05.25
1.46 1.51 1.56 1.61 1.66 1.71
P O O O XO XXX
2 Solomon, Christina SO VCU 1.71m 1.66m 5-05.25
1.46 1.51 1.56 1.66 1.71
P P O XO XXX
2 Terry, Alicia SR Virginia Sta 1.52m 1.46m 4-09.50
1.46 1.51 1.56
O P XXX
2 Johnson, Samantha SO Hagerstown C 1.55m 1.46m 4-09.50
1.46 1.51
O XXX
3 Billups, Hanah SO Howard 1.70m 1.61m 5-03.25
1.46 1.51 1.56 1.61 1.66
P P XO O XXX
4 Fulgham, Sarah SR VCU 1.60m 1.56m 5-01.25
1.46 1.51 1.56 1.61
P P O XXX
4 Carey, Amiaya FR VCU 1.70m 1.56m 5-01.25
1.46 1.51 1.56 1.61
P P O XXX
7 Purnell, Tyesha SO Delaware Sta 1.65m J1.56m 5-01.25
1.46 1.51 1.56 1.61
P P XO XXX
7 Pyatt, Tabitha FR Howard 1.67m J1.56m 5-01.25
1.46 1.51 1.56 1.61
P P XO XXX
7 Williams, Georgia JR Howard 1.65m J1.56m 5-01.25
1.46 1.51 1.56 1.61
P P XO XXX
12 Bohler, Randi FR Coppin State 1.55m J1.46m 4-09.50
1.46 1.51
XXO XXX
12 Janss, Laura SO Johns Hopkin 1.55m J1.46m 4-09.50
1.46 1.51
XXO XXX
-- Briscoe, Tnaja SO Virginia Sta 1.37m NH
1.46
XXX
-- Clouden, Khadijah FR Virginia Sta 1.32m NH
1.46
XXX
-- Harrow, Tishauna FR Hagerstown C 1.50m NH
1.46
XXX
-- Kerns, Nikki JR Johns Hopkin 1.54m NH
1.46
XXX
-- Baker, Danielle SO Coppin State 1.62m NH
1.46 1.51 1.56
P P XXX
-- Hamlet, Katherine JR Johns Hopkin 1.45m NH
1.46
XXX
-- Mays, Brianna FR TCNJ 1.55m NH
1.46
XXX
Women Pole Vault
===================================================================================
Progression: 2.92, 3.07, 3.22, 3.37, 3.52, 3.62, 3.72, 3.82,
3.92, 4.02, 4.12, 4.22
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Horton, Lindsay JR George Mason 3.62m 3.52m 11-06.50
2.92 3.07 3.22 3.37 3.52 3.65
P P O XXO O XXX
2 Hinton, Ashley FR George Mason 3.10m 3.22m 10-06.75
2.92 3.07 3.22 3.37
PPP O O XXX
3 Kaiser, Megann SR George Mason 3.56m J3.22m 10-06.75
2.92 3.07 3.22 3.37
P P XO XXX
3 Garnard, Shelby FR George Mason J3.22m 10-06.75
2.92 3.07 3.22 3.37
PPP O XO XXX
5 Eisenberg, Lynne SO George Mason 3.20m 3.07m 10-00.75
2.92 3.07 3.22
PPP O XXX
6 Prentice, Tracy SO TCNJ 3.00m 2.92m 9-07.00
2.92 3.07
O XXX
-- Jones, D'Aysa FR VCU 3.30m NH
2.92
XXX
-- Brown, Ashley FR Hagerstown C 2.30m NH
2.92
XXX
-- Girod, Helen FR Johns Hopkin 2.59m NH
2.92
XXX
Women Long Jump
===================================================================================
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 xCarty, Wahnetah Unattached 5.80m X5.61m 18-05.00
5.53m 5.61m ND 5.38m 5.30m 5.04m
1 Brown, Nhautrey SO George Mason 5.46m 5.42m 17-09.50
FOUL 5.42m FOUL 5.33m 5.29m FOUL
2 Rodriguez, Zorayda SR Barton 5.48m 5.32m 17-05.50
5.31m ND FOUL 5.32m FOUL 5.29m
2 Solomon, Christina SO VCU 5.00m 5.27m 17-03.50
5.27m ND PASS FOUL FOUL 5.12m
3 Mosley, Junei SO George Mason 5.20m 5.22m 17-01.50
5.22m ND ND FOUL 5.22m 5.20m
3 Briscoe, Tnaja SO Virginia Sta 5.18m 5.18m 17-00.00
5.18m ND ND 4.75m 4.88m FOUL
4 Su, Jenn FR Johns Hopkin 5.01m 5.09m 16-08.50
FOUL FOUL 5.09m FOUL 4.85m 4.95m
5 Hill, Briana SO George Mason 5.40m 5.14m 16-10.50
FOUL 5.14m ND 5.14m 4.82m 4.93m
5 Johnson, Samantha SO Hagerstown C 5.36m 5.08m 16-08.00
5.08m FOUL ND
6 Coston, Camille FR Hagerstown C 4.80m 5.07m 16-07.75
5.07m x
6 Peter, Carina JR VCU 5.52m 5.05m 16-07.00
5.05m FOUL ND
6 Billups, Hanah SO Howard 5.61m 5.05m 16-07.00
5.05m ND ND
7 Wilson, Janae JR Delaware Sta 5.40m J5.18m 17-00.00
5.18m ND PASS PASS PASS PASS
7 Watson, Kayla SR Bowie State 5.44m 5.00m 16-05.00
FOUL 5.00m FOUL
8 Patterson, Natasha FR Coppin State 5.30m 4.99m 16-04.50
4.99m FOUL ND
8 Cucarese, Amanda FR TCNJ 5.15m 4.94m 16-02.50
4.94m ND ND
9 Williams, Georgia JR Howard 5.27m 4.94m 16-02.50
4.94m FOUL ND
9 Clouden, Khadijah FR Virginia Sta 5.30m 4.90m 16-01.00
FOUL FOUL 4.90m
10 Harper, Amani SR VCU 5.20m 4.89m 16-00.50
4.89m ND FOUL
10 Moseley, Alexandria FR Virginia Sta 5.30m 4.84m 15-10.50
4.84m ND ND
11 Clements, Anna SO Johns Hopkin 4.35m 4.83m 15-10.25
FOUL 4.83m ND
11 Sidney, Shalaya SR Delaware Sta 5.50m 4.80m 15-09.00
4.80m ND ND
11 Burrell, Sabrina FR Delaware Sta 5.35m 4.80m 15-09.00
FOUL 4.80m ND
12 xDenger, Amanda Unattached 5.20m X4.79m 15-08.75
FOUL FOUL 4.79m
12 Wallace, Mary Kate JR Johns Hopkin 4.49m 4.79m 15-08.75
FOUL 4.79m ND
13 Fofana, Ramata FR Coppin State 5.30m 4.79m 15-08.75
4.79m ND FOUL
14 Bohler, Randi FR Coppin State 5.03m 4.73m 15-06.25
4.73m FOUL ND
14 Brandon, Kelsey SO Howard 5.25m 4.73m 15-06.25
FOUL 4.73m FOUL
14 Paciulli, Courtney JR TCNJ 5.20m 4.67m 15-04.00
4.67m FOUL ND
15 Harper, Kelsey FR Johns Hopkin 4.41m 4.46m 14-07.75
FOUL 4.46m FOUL
16 Conner, Brianna FR Delaware Sta 5.04m 4.70m 15-05.00
FOUL 4.70m ND
16 Harrow, Tishauna FR Hagerstown C 4.80m 4.19m 13-09.00
4.19m FOUL ND
-- Elliott, Makeda FR Virginia Uni 5.52m FOUL
FOUL FOUL PASS
-- Senghore, Awa FR Hagerstown C 4.80m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Baker, Danielle SO Coppin State 5.50m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Nicholson-Walker, Kundal FR Georgetown 5.18m FOUL
FOUL FOUL FOUL
Women Triple Jump
===================================================================================
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Terry, Alicia SR Virginia Sta 12.53m 11.71m 38-05.00
FOUL FOUL 11.71m PASS 11.58m PASS
1 Patterson, Natasha FR Coppin State 11.19m 11.03m 36-02.25
FOUL 11.03m ND FOUL FOUL 10.89m
2 Baker, Danielle SO Coppin State 11.60m 11.00m 36-01.25
FOUL FOUL 10.73m FOUL 10.92m 11.00m
2 Clouden, Khadijah FR Virginia Sta 11.20m 10.63m 34-10.50
10.63m ND FOUL FOUL 10.54m 10.39m
3 Lackey, Jasmine FR VCU 11.20m 10.81m 35-05.75
FOUL 10.81m ND 10.55m 10.51m 10.59m
3 Johnson, Samantha SO Hagerstown C 11.45m 10.59m 34-09.00
10.59m FOUL ND FOUL FOUL 10.37m
4 Fofana, Ramata FR Coppin State 10.90m 10.76m 35-03.75
FOUL 10.76m ND 10.23m 10.21m 10.19m
4 Briscoe, Tnaja SO Virginia Sta 11.00m 10.53m 34-06.75
FOUL 10.53m ND FOUL FOUL 10.24m
5 Lewis, Castaysha FR Delaware Sta 10.82m 10.74m 35-03.00
10.23m 10.74m ND 10.12m 10.44m FOUL
5 Rodriguez, Zorayda SR Barton 11.54m 10.51m 34-05.75
FOUL FOUL 10.51m
6 Marsh, Paige JR Johns Hopkin 10.22m 10.35m 33-11.50
FOUL FOUL 10.35m
6 Ba, Fanta FR Delaware Sta 10.74m 10.09m 33-01.25
FOUL FOUL 10.09m
7 Senghore, Awa FR Hagerstown C 11.00m 10.26m 33-08.00
FOUL 10.26m FOUL
8 Paciulli, Courtney JR TCNJ 11.30m 10.09m 33-01.25
FOUL 10.09m FOUL
9 Nardini, Cristina FR TCNJ 10.04m 32-11.25
FOUL 10.04m FOUL
-- Mosley, Junei SO George Mason 11.32m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Moseley, Alexandria FR Virginia Sta 11.40m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Williams, Djnab JR Delaware Sta 10.47m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Mighty, Yasmeen FR Delaware Sta 11.09m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Brandon, Kelsey SO Howard 11.58m FOUL
FOUL PASS PASS
Women Shot Put
===================================================================================
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Bellerand, Cheyenne FR Howard 13.30m 13.90m 45-07.25
12.96m 12.59m FOUL 12.67m 11.82m 13.90m
1 Su, Jenn FR Johns Hopkin 10.01m 11.98m 39-03.75
9.62m 8.82m 11.98m FOUL PASS PASS
2 Gwengi, Maria SR Delaware Sta 13.59m 13.72m 45-00.25
13.72m FOUL 13.45m 12.89m 12.66m 13.26m
2 xWallerstedt, Michelle Unattached 12.19m X11.94m 39-02.25
10.71m 11.94m 1.39m 11.66m 1.74m 11.82m
3 Bynum-Cooper, Dominique SO Howard 12.75m 12.29m 40-04.00
12.29m 11.55m FOUL FOUL FOUL FOUL
3 Nicholson, Lynda JR Virginia Sta 11.14m 11.55m 37-10.75
10.79m 9.90m 11.55m 10.84m FOUL 11.00m
4 Ratchford, Briana JR VCU 13.23m 12.21m 40-00.75
FOUL 12.21m 11.24m FOUL 11.95m 12.21m
4 xDenger, Amanda Unattached 11.99m X11.44m 37-06.50
9.82m 11.44m 10.89m 11.08m 10.51m 10.69m
5 Tweedy, Ayanna JR Bowie State 11.04m 11.21m 36-09.50
11.21m 11.13m FOUL 10.39m 10.47m FOUL
5 McGill, Rikkia SO Howard 12.19m 11.20m 36-09.00
11.20m 10.40m 11.02m
6 VanBenschoten, Kristen SO TCNJ 11.62m 11.02m 36-02.00
11.02m FOUL 10.86m
6 Chilcoat, Betsy FR George Mason 11.45m 10.99m 36-00.75
10.14m 10.94m 10.99m
7 Conklin, Rae JR Johns Hopkin 11.24m 10.86m 35-07.75
10.86m 10.76m FOUL
7 Wilson, Victoria FR Delaware Sta 11.97m 10.72m 35-02.00
FOUL 9.88m 10.72m
8 Yelle, Chloe FR TCNJ 11.50m 10.76m 35-03.75
10.22m 10.46m 10.76m
8 Dunn, Breana FR Delaware Sta 10.69m 10.21m 33-06.00
10.21m 9.38m 10.13m
9 Fuller, Chelsey JR Virginia Sta 10.37m 10.52m 34-06.25
FOUL 10.52m 10.19m
9 Edwards, Alethia JR Coppin State 12.00m 10.01m 32-10.25
FOUL FOUL 10.01m
10 Callicutt, Catherine SR Virginia Sta 10.26m 10.46m 34-04.00
9.45m 10.46m 9.75m
10 Eisenberg, Lynne SO George Mason 10.20m 9.62m 31-06.75
9.39m 9.00m 9.62m
11 Brown, Nicolette FR Barton 11.56m 10.22m 33-06.50
10.22m FOUL FOUL
11 Melton, Arianna FR George Mason 10.98m 9.05m 29-08.25
FOUL 8.82m 9.05m
12 Hales, Joan SR TCNJ 10.80m 10.17m 33-04.50
9.54m 9.74m 10.17m
12 Harper, Amani SR VCU 8.88m 8.70m 28-06.50
8.70m 8.57m 8.56m
13 Franklin, Tajah FR District of 10.40m 9.14m 30-00.00
9.05m FOUL 9.14m
13 Sidney, Shalaya SR Delaware Sta 7.58m 7.58m 24-10.50
7.28m 7.58m 7.48m
15 Pullen, Alexsys SO Virginia Sta 10.50m 8.56m 28-01.00
8.56m FOUL FOUL
16 Kinlock, Savannah FR Bowie State 8.53m 28-00.00
5.86m 7.88m 8.53m
17 Marsh, Paige JR Johns Hopkin 9.06m 7.81m 25-07.50
7.29m 7.81m FOUL
18 Harper, Kelsey FR Johns Hopkin 8.53m 7.61m 24-11.75
7.04m 7.61m FOUL
19 Coston, Camille FR Hagerstown C 9.00m 6.51m 21-04.25
FOUL 6.51m FOUL
20 Wilson, Amber JR Barton 10.06m 5.58m 18-03.75
5.54m 5.58m 5.49m
24 Johnson, Samantha SO Hagerstown C 10.18m J9.14m 30-00.00
8.24m 9.14m 8.76m
-- O'Rourke, Denise FR VCU FOUL
FOUL FOUL FOUL
Women Weight Throw
===================================================================================
Name Year School Seed Finals
===================================================================================
1 Edwards, Alethia JR Coppin State 14.64m 14.39m 47-02.50
13.45m 13.17m 14.39m FOUL 12.96m FOUL
2 Hales, Joan SR TCNJ 13.88m 13.61m 44-08.00
11.95m 13.61m 13.60m 13.14m 13.21m FOUL
3 Roberts, Jada JR VCU 12.50m 13.41m 44-00.00
13.41m 13.29m 12.02m 12.63m FOUL FOUL
4 Muniz, Emily JR George Mason 13.84m 13.22m 43-04.50
FOUL 12.60m 13.22m FOUL 12.21m 12.71m
5 Hale, Haley SR George Mason 14.58m 12.92m 42-04.75
12.92m FOUL FOUL FOUL 12.91m FOUL
6 Melton, Arianna FR George Mason 10.50m 12.60m 41-04.25
11.98m 12.60m 11.39m 10.16m 12.29m 11.95m
7 Yelle, Chloe FR TCNJ 12.14m 12.04m 39-06.00
11.48m 11.84m FOUL FOUL 12.04m 11.47m
8 Banks, Ashleigh FR VCU 12.00m 11.94m 39-02.25
9.94m 11.94m 11.20m 10.43m 11.18m 11.67m
9 O'Rourke, Denise FR VCU 12.20m 11.18m 36-08.25
10.61m FOUL 11.05m 11.18m 10.67m 10.92m
10 Chilcoat, Betsy FR George Mason 9.00m 10.91m 35-09.50
10.02m 10.91m 10.42m
11 VanBenschoten, Kristen SO TCNJ 11.67m 10.73m 35-02.50
10.69m FOUL 10.73m
12 Gentry, Julianne JR VCU 12.31m 9.85m 32-03.75
9.85m FOUL 9.72m
13 Dunn, Breana FR Delaware Sta 9.30m 30-06.25
9.04m FOUL 9.30m
14 McGill, Rikkia SO Howard 11.40m 8.68m 28-05.75
8.68m FOUL FOUL
-- Wilson, Victoria FR Delaware Sta 7.72m FOUL
FOUL FOUL FOUL
Like·Comment·Share·E-mail·94076 views
|